مژده خبر_ این یادداشت انتقادی به پخش برنامه ی تقلیدی سیم آخر ازشبکه ۳سیمای جمهوری اسلامی ایران است.

 

سلام و ادب، نوروزتان پیروز و به دور از بیماری کرونا و سایر بیماری‌ها؛ اما:
مدتی است تلویزیون و شبکه ی سوم؛ مسابقه ای  تقلیدی به نام  «سیم آخر»- و با نام قبلی عاریه ای بمب – را در حال پخش دارد که البته در برنامه ی نوروز، کمی خلاقیت به خرج داده و پشت زمینه ی استودیو را از حالت تقلیدی خارج کرده و به پنج_ضلعی تغییر داده و بمب_نقره ای را اضافه کرده که جای امیدواری دارد.
اما چند نکته در مورد این برنامه؛
الف: تقلید_صرف و مبتنی بر شرایط ایرانی کار نکردن، ذاتا درست نیست. اقتباس صرف؛ سمی است مهلک و اگر تقلید از یک برنامه ی پخش شده در فضای سرزمین های اشغالی باشد، سمی است مهلک تر به خصوص آن که مورد استقبال دشمن در جهت دوستی دو ملت! هم واقع شده است گرچه – همان گونه که بیان شد- تلاش هایی در جهت اصلاح آن شده که کافی نیست.
ب: زل زدن به دوربین و دروغ گفتن – که کار ما تقلیدی نیست – و پس از آن تمسخر هم که اصلا خوب نیست! این چرا شبکه پربیننده ی  سوم سیما،-با آن همه ادعا در مورد عادل فردوسی پور و سایر حواشی-این چنین به برخی جولان می دهد، جای تامل دارد.
ج:استفاده ی افراطی و منحصرانه از اینستاگرام صهیونیستی نیز جای تامل دارد، خصوصا آن که برنامه ای خاص برای آن –  مانند  ذهن خوانی و  سوال- امری قبیح و خلاف استقلال و مبارزه با فضای_مجازی_یله و رهاست که مورد تایید و تاکید چندین باره ی رهبری انقلاب است اما همچنان با قوت ادامه دارد البته تبلیغ و استفاده ی همزمان از تلویزیون، جای امیدواری دارد.
این در حالی است که قرار بوده برای ثبت نام از سایت برنامه استفاده شود و جالب آن که برنامه_ی_اصلی کپی شده از آن و بسیاری از برنامه های مشابه اجرا شده در کشورهای مختلف نیز، از همین_راه استفاده می کنند اما این جای قضیه، داستان فرق می کند!
امید آن که این فضا نیز، از اشغال_مجازی_دشمن خارج شود و زمینه برای شکوفایی_استعدادهای_داخلی در عرصه ی تولید سخت افزاری و نرم افزاری در سال «تولید،پشتیبانی ها و مانع زدایی ها» فراهم شده و در این راه از اقداماتی چون: خروج از انحصار تبلیغ خارجی ها و تبلیغ داخلی ها، تبلیغ و مطالبه ی ارتقاء مشابه های داخلی و افزایش خلاقیت و ایرانی-اسلامی تر کردن برنامه ی سرگرم کننده ی سیمای جمهوری اسلامی – که باید سیمای_انقلاب_اسلامی باشد-بهره گرفته شود. این چنین باد. عیدتان مبارک!
🔸مستندات مطالب بیان شده، موجود است اما به علت محدودیت درج نشده است.

 

  • نویسنده : فرشته شایگانی قانع
  • منبع خبر : مژده خبر