مژده خبر- زارع‌پور وزیر ارتباطات بر تلاش برای ایجاد زیرساخت‌های لازم جهت توسعه بومی ارتباطات و فناوری اطلاعات تأکید کرد.

 

به گزارش مژده خبر به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، وزیر ارتباطات در واکنش به فراخوان برای توسعه سیستم عاملی بومی گفت این امر یکی از تکالیفی است که شورای عالی فضای مجازی بر عهده این وزارتخانه گذاشته است.

دو روز پیش وزارت ارتباطات برای تولید سیستم‌عامل بومی تلفن همراه فراخوان داد؛ موضوعی که با انتقاد بسیاری از فعالین و کارشناسان امر روبه رو شد. حال وزیر ارتباطات می‌گوید این فراخوان در پی وظیفه‌ای است که شورای عالی فضای مجازی به آن‌ها محول کرده است.

«عیسی زارع‌پور» در این باره گفت: « تولید سیستم عامل بومی یکی از تکالیفی است که شورای عالی فضای مجازی در سند معماری شبکه ملی اطلاعات بر عهده وزارت ارتباطات گذاشته است. در راستای اجرای این تکلیف قانونی با استفاده از نخبگان کشور و شرکت‌های دانش بنیان فعال در این حوزه، قصد داریم این تکلیف را انجام دهیم.»

او با تأکید بر تلاش برای ایجاد زیرساخت‌های لازم برای توسعه بومی ارتباطات و فناوری اطلاعات، گفت:

«ما به سمتی حرکت می‌کنیم که بتوانیم زیرساخت‌های لازم برای توسعه ارتباطات و فناوری اطلاعات در کشور را به طور بومی داشته باشیم. همه کشورهای پیشرفته به سمتی پیش می روند که بتوانند دارایی دیجیتال مخصوص به خود را داشته باشند. در حوزه تلفن همراه و سیستم عامل هم همکاران در معاونت فناوری وزارتخانه فراخوانی داده‌اند تا ظرفیت‌های موجود در کشور را شناسایی و از آن برای تولید سیستم عامل بومی استفاده کنند.»

زارع‌پور در پاسخ به سؤالی درباره تعداد داوطلبانی که تاکنون ثبت نام کرده‌اند گفت هنوز آمار دقیقی وجود ندارد.

گفتنی است طی فراخوان دو روز گذشته وزارت ارتباطات، از اشخاص حقیقی و حقوقی شامل شرکت‌های خصوصی، غیردولتی و سازمان‌های مردم نهاد که تا تاریخ بیستم دی‌ماه ۱۴۰۱ دارای حداقل یک سیستم‌عامل عملیاتی نصب‌شده روی گوشی هوشمند باشند، برای ارزیابی دعوت به‌عمل آمده است.