مژده خبر-رییس اداره جنگل داری و جنگل کاری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه گفت: فقط ۱۰درصد از جنگل های زاگرس در کرمانشاه با آفت لورانتوس درگیر هستند.

به گزارش مژده خبر،عبدالعلی جلیلیان به مناسبت هفته منابع طبیعی, اظهار کرد: از مجموع ۵۲۷ هزار و ۴۰۳ هکتار جنگلهای زاگرس در استان کرمانشاه تنها ۶۰هزار هکتار، آن هم با درصدهای مختلف درگیر آفت لورانتوس هستند که این سطح حدود ۱۰ درصد جنگل‌های زاگرس را در استان شامل می‌شود.

وی ادامه داد: بیشترین آلودگی به آفت لورانتوس را در شهرستان‌های گیلانغرب، اسلام آبادغرب، ثلاث باباجانی، دالاهو، پاوه و روانسر که شهرستان‌های جنگلی استان هستند، داشته‌ایم.

رئیس اداره جنگل‌داری و جنگل‌کاری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه با بیان اینکه در دو سال گذشته از محل اعتبارات ملی و استانی و به ویژه اعتبارات اجرای طرح مدیریت بوم‌سازگان جنگل‌های طبیعی استان کرمانشاه عملیات کنترل آفت لورانتوس شامل قطع و امحای عوامل آلودگی انجام گرفته، گفت: در این مدت مبارزه در سطح ۳۰ هزار هکتار از جنگلهای آلوده انجام گرفته که با احتساب مبارزه ۱۰هزار هکتاری توسط تشکل‌ها و مردم محلی کار مبارزه با این آفت تاکنون در استان به سطح ۴۰ هزار هکتار رسیده است.

جلیلیان تصریح کرد: مبارزه با آفت لورانتوس در سطوح با آلودگی بالا به اتمام رسیده و ۲۰ هزار هکتار باقیمانده فعلا در فاز خسارت زایی نیست، هرچند مقابله با آفت برای کنترل آن اهمیت زیادی دارد و سهل انگاری در این زمینه ممکن است درختان را وارد فاز خسارت‌زایی کند.

وی افزود: در صورت تخصیص اعتبار ۱۰میلیارد تومانی در سال آینده تمامی عوامل بیماری‌زا در سطح جنگلهای زاگرس در استان کرمانشاه حذف خواهد شد، هرچند پس از پاکسازی کامل عوامل بیماری‌زا ممکن است بازهم نیاز به عملیات اصلاحی مجدد به دلیل باقی ماندن برخی عوامل بیماری‌زا وجود داشته باشد.

جلیلیان با بیان اینکه بهترین راه مبارزه با آفت لورانتوس قطع و حذف عوامل آلودگی است، گفت: شیوه مبارزه با آفت لورانتوس به این شکل است که قبل از ورود درختان به فرآیند بذردهی، نسبت به قطع و امحای عوامل آلودگی اقدام می‌شود.

رئیس اداره جنگل‌داری و جنگل‌کاری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه با اشاره به اینکه عوامل آفت لورانتوس از طریق باد، پرندگان و دیگر عوامل طبیعی منتشر می‌شوند، یادآور شد: احتمال آلوده شدن درختان سالم به آفت در صورت عدم حذف عوامل بیماری‌زا وجود دارد.

وی در ادامه از لورانتوس به عنوان یک گیاه نیمه انگلی یاد کرد و افزود: این گیاه ریشه و امکانات تغذیه‌ای ندارد و با درگیری درخت بلوط روی بافت و نسج گیاهی نفوذ کرده و از شیره گیاه تغذیه می‌کند.

جلیلیان ادامه داد: آفت لورانتوس اگرچه دلیل اصلی بروز پدیده خشکیدگی جنگل‌های زاگرس نیست، اما یکی از عوامل فرعی تشدید کننده خشکیدگی و زوال جنگل‌های بلوط به شمار می‌رود.

وی اشاره ای کوتاه هم به جایگاه استان کرمانشاه از حیث برخورداری از جنگل‌ها داشت و گفت: این استان ۵۲۷ هزار و ۴۰۳ هکتار جنگل دارد که در ناحیه رویشی زاگرس ششمین استان با سطوح بالای جنگل بوده و دوازدهمین استانی جنگلی کشور است.

  • منبع خبر : مژده خبر