مدیرجهاد کشاورزی شهرستان کرمانشاه گفت: در سال زراعی جاری به منظور کاهش مصرف سموم کشاورزی و تولید محصول سالم، این مدیریت اقدام به کنترل بیولوژیک در مزارع نخود،گوجه فرنگی و ذرت انجام شد.

به گزارش مژده خبر، مهندس ابراهیم دارایی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کرمانشاه گفت: در سال زراعی جاری به منظور کاهش مصرف سموم کشاورزی و تولید محصول سالم، این مدیریت با همکاری انسکتاریوم های تولید کننده محصولات بیولوژیک از بخش خصوصی اقدام به رها سازی زنبور هابرو براکن و تریکوگراما برای کنترل بیولوژیک آفت هلیوتیس در مزارع نخود و گوجه فرنگی و آفت سزامیا در مزارع ذرت نموده است که تاکنون یک میلیون و ۳۰۰ هزار عدد از این حشرات مفید در سطح مزارع شهرستان کرمانشاه رها سازی شده و با انجام این کار تاکنون از مصرف بالغ بر یک هزار لیتر سموم حشره کش جلوگیری شده است.

دارایی در ادامه افزود: آشنایی کشاورزان با این روش کنترل آفات و فرهنگ سازی در بین بهره برداران این بخش می توان به تولید غذای سالم کمک نمود. لازم به توضیح است که روند رهاسازی زنبور هابروبراکن و تریکوگراما در مزارع گوجه فرنگی و ذرت ادامه دارد. کشاورزانی که تمایل به انجام این کار دارند می توانند به مراکز جهاد کشاورزی دهستان ها مراجعه نمایند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کرمانشاه خاطر نشان ساخت: امسال ۷ سال متوالی است که برای مبارزه با آفات در مزارع و باغات از حشرات پارازیتوئید و شکارگر استفاده می شود. در این شهرستان چهار انسکتاریوم تولید کننده عوامل بیولوژیک وجود دارد و امر رهاسازی در تمامی مراکز جهاد کشاورزی تابعه صورت گرفته است.

 

  • منبع خبر : مژده خبر