مژده خبر- چرا شروع‌جنگ را گرامی می‌داریم؟عنوان یادداشتی است که می تواند به دلایل گرامی داشتن هفته دفاع مقدس پاسخ دهد.

در جهان معمولا پایان یا سالروز پیروزی در جنگ را گرامی می دارند و به علت تلفات و خسارات جنگ، یادآوری شروع آن جذابیتی ندارد.اما در کشور ما سالروز حمله ارتش بعث عراق به ایران در ۳۱ شهریور ،به عنوان یادبود دفاع مقدس گرامی داشته می شود.

علت این امر را می‌توان این‌گونه‌ تحلیل کرد:

۱- روز ۳۱ شهریور۱۳۵۹،عراق به ایران حمله نکرد،بلکه ارتش بعثی صدام به نمایندگی از ابرقدرت های شرق و غرب یک جنگ جهانی علیه انقلاب نوپای ایران به راه انداخت.لذا باید شروع این هجمه ی همه جانبه برای ثبت و حفظ در اذهان،هر سال یادآوری شود.

۲- شروع جنگ تحمیلی،موجب ایجاد وحدت بی نظیری بین مسئولان،اقشار مردم و نیروهای مسلح در کشور شد،که این الگو در سایر بحران های سیاسی، امنیتی و طبیعی نیز مورد بهره برداری قرار گرفت.

۳- شروع جنگ تحمیلی باعث ایجاد گفتمان مقاومت اسلامی،برگرفته از فرهنگ عاشورا شد،که این مقاومت اسلامی به عنوان نسخه ی موفق در سایر کشورهای اسلامی نیز استفاده می شود.

۴- دفاع مقدس ثابت کرد با رهبری الهی و همراهی امت فداکار و مسلمان،می توان بدون داشتن سلاح های پیشرفته و غیرمتعارف،استراتژی های ابرقدرت ها را با شکست روبرو ساخت.

۵- دفاع مقدس آغازی بر احیای اسلام سیاسی ،شکل گیری بیداری اسلامی و سقوط حکومت های دست نشانده استکبار است.

۶- دفاع ما در برابر دشمنان نه با آغاز جنگ تحمیلی شروع شد و نه با پایان جنگ با صدام به پایان رسید، ‌بلکه صحنه و عرصه‌ها تغییر یافته است یعنی اگر قبل از آن نظام اسلامی با ترور‌ها، کودتاها و توطئه‌ تجزیه قومی مواجه بود، بعد از پایان جنگ تحمیلی با تهاجم فرهنگی دشمن، تحریم‌ اقتصادی، جنگ نرم و فتنه تیر ۷۸ و خرداد ۸۸ مواجه بود که صف‌بندی دشمنان در مقابل ایران همان صف‌بندی دوران جنگ بود.

امروز عرصه ی تقابل انقلاب اسلامی با استکبار در عرصه جنگ اقتصادی ظهور و بروز بیشتری دارد.جنگی که امنیت اجتماعی و ثبات سیاسی ایران را هدف گرفته و به دنبال ایجاد شورش‌های عمومی است. گرامیداشت آغاز دفاع مقدس، گرامیداشت روند تقابل نظام سلطه با نظام اسلامی است که به رغم فراز و فرودها در عرصه‌های مختلف، پیروزی با نظام اسلامی بوده است و البته در این عرصه‌ها جهاد تا شکل گیری تمدن نوین اسلامی و ظهور منجی عالم بشریت ادامه دارد.ان شاالله!

 

  • نویسنده : مصطفی علیجان‌زاده
  • منبع خبر : مژده خبر