مژده خبر-مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان آذربایجان شرقی ازثبت ملی فرآوری نخود ممقان خبر داد.

 

به گزارش مژده خبرازآذربایجان شرقی،سید مرتضی نیرومند اسکویی در بازدید از کارگاه‌های فرآوری نخود در ممقان، گفت: یکی از وظایف و رسالت‌های سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، سیاستگذاری و برنامه‌ریزی جهت توسعه خوشه‌ها و شبکه‌های کسب و کار در قالب برنامه‌های حمایتی حوزه صنایع کوچک و متوسط است.

وی گفت: سازمان متبوع به عنوان تنها نهاد پیاده‌سازی برنامه‌های توسعه خوشه‌های کسب و کار از طریق شرکت‌های تابعه استانی اقدام به این موضوع می‌کند.

وی گفت: در حال حاضر تعداد ۴۱ خوشه کسب و کار در استان شناسایی شده و از این تعداد هشت خوشه عملیاتی و تحویل نهاد فراگیر شده است.

نیرومند اظهار کرد: پنج خوشه کسب و کار شامل خوشه صنایع چوبی و مبلمان شهرستان مرند، خوشه تجهیزات نفت و گاز تبریز، خوشه فرش و تابلو فرش تبریز، خوشه نخودچی ممقان و خوشه حوله بافی تبریز که در سال ۹۸ به عنوان خوشه برتر کشوری انتخاب و موفق به اخذ تندیس و لوح از دست معاون اول رئیس‌جمهور شد نیز در مرحله اجرایی است.

وی با بیان این‌که خوشه نخودچی ممقان یکی از خوشه‌های فعال استان است، اظهار کرد: در سال ۹۷، پروژه توسعه خوشه نخودچی ممقان اجرایی شد و حدود ۱۳۰۰ کارگاه نخود پزی در ممقان سالانه بیش از ۸۰ هزار تن نخودچی آجیلی را فراوری و روانه بازارهای داخلی و خارجی می‌کند.

وی گفت: بیش از ۹۵ درصد نخودچی آجیلی کشور در بخش ممقان تولید می‌شود که ۴۰ درصد محصول فراوری شده به مصرف داخلی رسیده و ۶۰ درصد مابقی به کشورهای اروپایی خاورمیانه و آمریکای لاتین صادر می‌شود.وی افزود: یکی از برنامه‌های عمل خوشه نخودچی ممقان ثبت ملی فرآوری نخود ممقان بوده که خوشبختانه با تلاش‌ها و حمایت‌های انجام گرفته توسط شرکت شهرک‌های صنعتی استان و فعالان خوشه از جمله اداره ‌کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری استان و اتحادیه نخود پزان ممقان، نخودچی ممقان موفق به قرارگیری در فهرست آثار ملی ایران شد.

  • منبع خبر : مژده خبر