کیومرث خانی لعل آبادی، معاون میراث فرهنگی کرمانشاه: با توجه به انتشار خبری در فضای مجازی مبنی بر سرقت ۶۰۰ قلم شی تاریخی از تکیه بیگلربیگی کرمانشاه، برخلاف آنچه که در این خبر منتشر شده، اشیاء سرقتی تاریخی نبوده و صرفا ارزش مطالعاتی داشته‌اند. این حادثه مربوط به بیش از دو ماه پیش و ایام […]

کیومرث خانی لعل آبادی، معاون میراث فرهنگی کرمانشاه:

با توجه به انتشار خبری در فضای مجازی مبنی بر سرقت ۶۰۰ قلم شی تاریخی از تکیه بیگلربیگی کرمانشاه، برخلاف آنچه که در این خبر منتشر شده، اشیاء سرقتی تاریخی نبوده و صرفا ارزش مطالعاتی داشته‌اند.
این حادثه مربوط به بیش از دو ماه پیش و ایام قبل از تعطیلات نوروز بوده، اشیایی که به سرقت رفته‌اند، مربوط به موزه مردم شناسی واقع در تکیه بوده و بیشتر شامل جاجیم، مَشک و سه پایه، کاسه و بشقاب‌های مسی و … بوده که برای مطالعه روی سبک زندگی مردم استان جمع‌آوری شده‌اند.
سارقین با استفاده از غفلت نگهبان مجموعه و نوع معماری سنتی آن که اتاق‌ها به شکل تو در تو ساخته شده‌اند، دست به این سرقت زدند.
بلافاصله پس از این سرقت عوامل آن شناسایی شدند، سارقین پس از دستگیری بخش زیادی از اموال مسروقه را به موزه مردم شناسی تکیه بیگلربیگی بازگرداند و تلاش برای بازگردان سایر اشیاء سرقتی ادامه دارد.
پس از انجام این سرقت، سیستم‌های نظارتی مجموعه با اختصاص اعتبار لازم تقویت شدند.

  • منبع خبر : مژده خبر