مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمانشاه بالاخره عزل شد.

به گزارش مژده خبر به نقل از مهر، روز گذشته پس از ماه‌ها کشمکش بعد از اتفاقات هنجارشکنانه تکیه معاون الملک کرمانشاه که جمعی از مردم کرمانشاه به آن اعتراض داشتند سرانجام وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با ابلاغ حکمی و معرفی جبار گوهری به عنوان سرپرست این مجموعه بر مدیریت ضعیف و غیرتخصصی حاکم بر این اداره کل پایان داد.

عملکرد ضعیف و غیرتخصصی در میراث فرهنگی کرمانشاه مجموعه دولت را در ماه‌های پایانی وادار به اعمال تغییر و تحول در رأس مجموعه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمانشاه کرده است.

اعتراض به عملکرد ضعیف در مجموعه میراث از آذر ماه سال ۱۳۹۹ عمومی شده بود و اتفاقاتی همچون قضایای تکیه معاون الملک کرمانشاه واکنش‌هایی از سوی مردم انقلابی کرمانشاه، ائمه جمعه استان کرمانشاه، نمایندگان انقلابی مجمع نمایندگان کرمانشاه و رسانه‌های انقلابی به‌دنبال داشت.‌

مدیریت غیرتخصصی میراث فرهنگی کرمانشاه رتبه ۳۱ کشور را کسب کرد

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی در نشست خبری چند روز پیش با اصحاب رسانه اظهار کرد: یکی از ضعیف‌ترین عملکردها در حوزه اجرایی در استان کرمانشاه بخش گردشگری و میراث فرهنگی است.

محمد رشیدی افزود: همین عملکرد ضعیف سبب به‌وجود آمدن حواشی در سال گذشته شد که این حاشیه‌ها مستند بود و انتظار داشتیم رسانه‌ها ورود بیشتری در این مساله داشته باشند و عملکرد کلی مجموعه میراث را مورد بررسی قرار بدهند.

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در رتبه بندی عملکردی استان‌ها در مجموعه وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در سال ۹۸ طبق آمار خود وزارتخانه، رتبه استان کرمانشاه از بین ۳۱ استان رتبه ۳۱ را بوده است؛ آن هم با پیشینه چندین هزار ساله که هر کدام از آثار تاریخی ما برای جذب گردشگر کافی است.

وی با انتقاد از انتصابات غیرتخصصی در استان کرمانشاه ادامه داد: نتیجه این انتصابات غیرتخصصی چیزی جز عقب افتادن استان کرمانشاه در حوزه‌هایی که می‌تواند نقطه قوت استان باشد نمی‌شود.

براساس این گزارش در ماه‌های پایانی سال گذشته با اعتراض آیت‌الله مصطفی علما، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمانشاه نسبت به هنجارشکنی‌های اتفاق افتاده در مجموعه تکیه معاون الملک کرمانشاه که با عناوین «مدیر مجموعه میراث فرهنگی کرمانشاه پاسخگو باشد» و «تکایای تاریخی مذهبی کرمانشاه جای ساختن تنبور و قهوه‌خانه نیست» در خبرگزاری مهر منتشر شد؛ جمعی از هیأت مذهبی به صورت خودجوش در تکیه معاون الملک تجمع کردند تا صدای آن‌ها به گوش وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برسد که محمد رشیدی، نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی در این تجمع شرکت کرد.

پس از آن، جمعی از افراد انقلابی کرمانشاه در بیانیه‌هایی اتفاقات تکیه معاون الملک را محکوم کرده و خواستار عزل مدیرکل میراث فرهنگی کرمانشاه شدند.

این اعتراضات ادامه داشت تا سرانجام در نامه‌ای به استاندار کرمانشاه ائمه جمعه بر عزل مدیرکل میراث فرهنگی کرمانشاه تاکید کردند و سپس جمعی از فعالان فرهنگی در نامه‌ای به استاندار کرمانشاه خواستار عزل مدیرکل بی‌تدبیر و ناتوان میراث فرهنگی کرمانشاه شدند.

جبار گوهری، سرپرست جدید اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کرمانشاه شد

پیگیری‌های جریان انقلابی (نمایندگان انقلابی، فعالان انقلابی و رسانه‌های انقلابی) برای پایان مدیریت ضعیف (براساس عملکرد و نقل نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی) و غیرتخصصی میراث فرهنگی در کرمانشاه ادامه داشت تا روز گذشته سرانجام جبار گوهری به‌عنوان سرپرست میراث فرهنگی کرمانشاه معرفی شد.

گفتنی است، چندی پیش با وجود عملکرد ضعیف در مجموعه میراث فرهنگی، مدیرکل پیشین این اداره‌کل به عنوان مدیرکل بیمه سلامت استان کرمانشاه که مرتبط با تخصص وی است منصوب شده است که قبلاً نیز در همین سمت مدتی فعالیت کرده است.

انتهای پیام/