مژده خبر- فرمانده کل انتظامی کشور گفت: خبرنگاران زبان گویای جامعه و به نوعی پل ارتباطی میان مردم و مسئولان هستند و لاجرم خط امین جامعه و حاکمیت محسوب می شوند.

 

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری پلیس، امروز در آستانه روز خبرنگار (۱۷ مرداد ماه) نشستی صمیمی با حضور سردار “احمدرضا رادان” و جمعی از اساتید و اهالی رسانه برگزار و در این نشست به بهره بردن از ظرفیت رسانه ها برای به تصویر کشاندن اقتدار پلیس، جایگاه برجسته و فرهیخته انتظامی کشور، وظایف رسانه در جهت اقناع سازی افکار عمومی و آگاه سازی مردم، تعامل بیش از پیش رسانه ها و پلیس و … بحث و گفت و گو شد.

ارتباط پلیس و رسانه

سردار “احمدرضا رادان” در این نشست صمیمی ضمن خداقوت و خسته نباشید خدمت تمامی اهالی رسانه های دیداری، شنیداری و مکتوب و خبرنگاران پرتلاش و زحمتکش اظهار داشت: امروز جمع شما عزیزان در مجموعه انتظامی نشان گر این است که رابطه پلیس و اهالی رسانه مستقیم، معنادار و پررمز و راز بوده ، هست و خواهد بود و ضرورت دارد مجموعه پلیس از این ظرفیت بهره لازم را ببرد.

وی با بیان اینکه وظیفه پلیس و رسانه در انجام ماموریت های محوله یک وظیفه مشخص است، عنوان کرد: رساندن اصل واقعیت و حقیقت به مخاطب از وظایف اصلی و مهم و بر عهده رسانه و پلیس است حال هر کدام با اجرا، اعلام و یا اقدام.

فرمانده کل انتظامی کشور در ادامه مطالب فوق تصریح کرد: اعلام و اقدام در کنار یکدیگر لازم است و در کنار هم بودن این ۲ مهم، سبب می شود که بر ذهن مخاطب مستولی شود و حقیقت را آن طور که هست نشان دهند.

این مقام ارشد انتظامی در ادامه ضمن عرض تبریک فرارسیدن روز خبرنگار خاطرنشان کرد: برخی روزها در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران به سبب یک عقبه پرمعنا دارای معنویت خاصی هستند و به همین دلیل متفاوت تر از سایر روزها است همچون روز مادر، روز زن و روز پرستار؛ روز خبرنگار نیز به واسطه شهادت شهید صارمی عزیز و اینکه اثر قلم شما عزیزان با اثر خون مقیاس شده، از روزهای پرمعنا و پرمعنویت است.

سردار رادان ضمن اشاره به سختی کار خبرنگاری گفت: روزهای سخت درگذرتاریخ زمانی که به خاطره تبدیل می شود، شیرین می شود؛ همراهی با شهدا در جبهه های حق علیه باطل همراه با روزهای سخت توام با استرس، اضطراب و دلهره امروز جزو خاطرات شیرین ماست و این نیز از خصوصیات افرادی است که دل به روزهای سخت می دهند و اهالی رسانه نیز جزو این دسته هستند.

این مقام ارشد انتظامی تصریح کرد: اهالی رسانه بایستی از موج های پرتلاطم مسائل مختلف عبور کنند تا کشتی خود را به ساحل آرامش که همان آرامش افکار عمومی است برسانند البته توام با حقیقت و واقعیت که بسیار دشوار است.

*هوشمندی و استمرار خبرنگاران

وی ادامه داد: خبرنگاران زبان گویای جامعه و پل ارتباطی میان مردم و مسئولان هستند پس ناگزیر هستند که خط امین جامعه و حاکمیت محسوب شوند و این خط امین را در درون خود به معنای واقعی برای رساندن حقیقت به افکار عمومی و مخاطبان حفظ کنند.

سردار رادان تاکید کرد: خبرنگار با عشق و علاقه کار خود را آغاز می کند اما پس از آغاز، هوشمندی، تیزهوشی، دقت و استمرار را بایستی لازمه کار خود بداند سپس غبار تردید و ابهام را از ذهن مخاطب پاک و در نهایت روشنگری کند.

این مقام ارشد انتظامی تصریح کرد: بنابراین خبرنگاری نه تنها عرصه تقابل بین حقیقت و باطل است بلکه بایستی در ذهن مخاطب قدرت تشخیص را ایجاد کند از سویی خبرنگار بایستی از سیاست‌زدگی دوری کند و با عمل صادقانه حقیقت را درست و آنگونه که هست برای مخاطب جلوه دهد.

این مقام ارشد انتظامی گفت: در حوزه انتظام و امنیت، پلیس و رسانه ۲ بال در کنار یکدیگر هستند و می توانند در کنار یکدیگر افکار عمومی را تربیت کنند و آن را پرورش دهند؛ امروز در دنیایی هستیم که غول رسانه وجود دارد و دیکتاتوری رسانه حاکم بر جهان است که اگر از این ها عبور کنیم و حقیقت رابه درستی جلوه دهیم در مسیر روشنایی قرار می گیریم.

*روایت اول کلانتری ۱۶ زاهدان

وی با تاکید بر اینکه اعتقاد همه ما براین است که خبرنگاران گوش شنوا، چشم بیدار و زبان گویای جامعه هستند، ادامه داد: پلیس متولی اصلی نظم و امنیت در جامعه است برخی شاید نظم را برنتابند اما برای یک جامعه امن بایستی نظم در جامعه رعایت شود؛ از این رو ضرورت دارد هوشمندانه تر از قبل عمل کنیم.

سردار رادان به روایت اول اشاره کرد و گفت: واقعیت و یا روایت اول بایستی همراه با مرجعیت اول باشد در واقع مرجعیت روایت لازمه روایت گری اول است.

این مقام ارشد انتظامی در ادامه مطالب فوق به حادثه تروریستی برجک مزه سر اشاره و خاطرنشان کرد: در موضوعات گوناگون اخیر نظیر درگیری مرزداران در برجک مزه سر و یا حادثه تروریستی کلانتری ۱۶ زاهدان، پلیس با روایت اول عرصه را بر رسانه های معاند تنگ کرد.

وی ادامه داد: هر ۴ تروریستی که در حادثه تروریستی  کلانتری زاهدان به هلاکت رسیدند سابقه حضور و جنگ در گروه های تروریستی  در سوریه و عراق را داشتند که ما اجازه  جولان به این تروریست ها را ندادیم.

سردار رادان ادامه داد: پلیس جمهوری اسلامی ایران دل در گرو مکتب اصیل اسلامی و چشم به رهبر فرزانه انقلاب دوخته و با روحیه جهادی و بسیجی در میدان حضور دارد بنابراین به راحتی نمی توان از این پلیس عبور کرد.

این مقام ارشد انتظامی همچنین گفت: افتخار ما این است که با خبرگزاری ها دارای کانال ارتباطی هستیم؛ پلیس تمام قد برای روشنگری اذهان و افکار عمومی در کنار اهالی رسانه است این برای پلیس به عنوان یک سرمایه عظیم است.

فرمانده کل انتظامی کشور گفت: ما عهد بسته ایم که امنیت و آرامش خود را فدای امنیت و آسایش مردم کنیم چراکه مردم ایران اسلامی با هر سلیقه ای شایسته تکریم هستند، از سویی خبرنگارانی هستند که برای حریم کلام و کلمه حرمت قائل می شوند و این افراد برای ما بسیار عزیز، شایسته ادب، تکریم و تعظیم هستند و امید داریم در کنار هم با درک همه حقایق، روزگار بهتری را از جنس اطلاع رسانی برای مردم عزیز داشته باشیم.#

  • منبع خبر : پایگاه خبری پلیس