مژده خبر-در مراسم سنتی "خون صلح" با حضور رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه درشهرک شهیدعسکری (گاوبنده)جوانی از قصاص رهایی یافت.

 

گذشت در اوج قدرت نشانه ایثار است/ مردم کرد زبان، مردمی ریشه دار، متمدن و اهل گذشتند/ به دنبال حل اختلافات و کدورت ها با گشودن باب مصالحه هستیم.

پدری از خون جوان ۲۲ ساله ی خود در حالی که قادر به قصاص است، بی هیچ چشم داشتی و دریافت هیچ دیه ای می گذرد تا نشان دهد در میان مردمان کرد زبان، تمدن و فرهنگ حرف اول را می زند و مردم ریشه دار کرد اهل گذشتند.

به گزارش مژده خبر، سخنان بالا را دکتر توسلی زاده رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه در مراسم سنتی خون صلح که امروز با حضور بزرگان و محاسن سفیدان و جمعی از مسئولین ارشد قضایی و اداری و نیز امنیتی و انتظامی استان بر سر مزار مقتول  درشهرک شهیدعسکری (گاوبنده)برگزار شد, عنوان کرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود ثمرات و اثرات گذشت را بسیار ماندگارتر از مجازات بیان کرد و گفت: گذشت، قلب مؤمنین را به هم نزدیک می کند. کاری که از هیچ مجازاتی بر نمی آید. پدری که در اوج اقتدار می بخشد، دارای روح بزرگی است و کار بزرگی انجام داده که کمتر کسی قادر به انجام آن است.

رئیس کل دادگستری سازش و گذشت را از توصیه های مقام معظم رهبری، رئیس محترم قوه قضاییه به تأسی از آموزه های دین اسلام و آیات و روایات دانست و گفت: امروز بیش از هر زمان دیگری نیازمند برخوردها و رفتارهای بزرگ منشانه ای مانند گذشت هستیم. ورود حدود ۵۰۰ هزار فقره پرونده به دادگستری استان در یکسال برازنده جامعه دینی و اسلامی نیست. پرونده هایی که به راحتی قابل گذشت و مصالحه هستند و حتی نیازمند شکل گیری نیستند اگر قدری رفتار برادرانه با هم داشته باشیم.

وی با بیان اینکه باید اختلافات را مدیریت کرد خاطرنشان ساخت: بسیار دیده شده است که یک اختلاف و جرم کوچک اگر مدیریت نشود، می تواند به جرائم بزرگتر و به مراتب خشن تری تبدیل شود و هزینه های مادی و معنوی فراوانی را بر خانواده ها تحمیل کند. هزینه هایی که گاه جبران آن محال می شود.

دکتر توسلی زاده در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه نیازمند آرامش روانی در بین مردم هستیم عنوان کرد: هیچ چیز بهتر از مصالحه نیست مخصوصا در میان مردم عشایر و روستایی که غالباً روابط فامیلی و خانوادگی با هم دارند و نیازمند آرامش برای ادامه زندگی هستند. کدورت و اختلاف آرامش را سلب می کند و اجازه نمی دهد مردمان یک روستا در کنار هم زندگی آرامی داشته باشند.

توسلی زاده با دعوت از همه مردم استان کرمانشاه برای حضور در ستاد صبر دادگستری استان و همکاری با دستگاه قضایی برای ایجاد سازش در پرونده های قابل مصالحه افزود: همواره تأکید کرده ایم حدود ۹۰ درصد از پرونده ها قابلیت سازش دارند و ما با کمک شما مردمان خوب استان کرمانشاه می توانیم به امر سازش کمک کنیم و از شکل گیری پرونده های قضایی جلوگیری کنیم.

وی عنوان کرد: از اینکه گاهی می بینیم خانواده ای از هم می پاشد در حالی می تواند اینگونه نباشد، برایمان سخت و رنج آور است. لذا از همه مردم می خواهیم ضمن حفظ آرامش خویش، به آرامش جامعه کمک کنند و اجازه ندهند کدورت در میان آنها ریشه دار شود بلکه باب مصالحه را باز کنند.

در ادامه این مراسم فتاحی؛ رئیس مرکز توسعه حل اختلاف استان کرمانشاه با اشاره به اهمیت امر گذشت در دین اسلام بر اساس آیات و روایات و اشاره به قول معروف که عفو را سرور مکارم اخلاقی می داند، پرداختن به این مقوله مهم و مورد تأکید اسلام را از ضروریات برشمرد و بر ایجاد مصالحه تأکید فراوان نمود.

رئیس مرکز توسعه حل اختلاف استان کرمانشاه گفت: در ۱۰ سال گذشته حدود ۱۲۱ فقره پرونده قتل با وساطت و کمک بزرگان و ریش سفیدان در امر سازش و در مرکز توسعه حل اختلاف استان کرمانشاه منجر به سازش شده است که این مهم از روح بزرگ و حماسی مردمان این سرزمین حکایت دارد.

در ادامه آیین سنتی خون صلح اجرا شد و خانواده مقتول و مرحوم احسان مرادیان قاتل را به حرمت قرآن کریم و بزرگانی که در این مراسم حضور داشتند بی هیچ چشم داشتی بخشیدند.

 

  • نویسنده : فرشته شایگانی قانع
  • منبع خبر : مژده خبر