مژده خبر- سرپرست میراث فرهنگی و گردشگری استان کرمانشاه با اشاره به اهمیت ثبت جهانی اورامانات برای استان کرمانشاه گفت: ثبت جهانی اورامانات به رونق گردشگری کرمانشاه کمک می کند.

به گزارش مژده خبر، جبار گوهری بعد از ظهر امروز در نشست خبری ثبت جهانی منظر فرهنگی اورامانات اظهار کرد: روز گذشته در نشست یونسکو که در کشور چین برگزار و ثبت جهانی اورامانات در سه دقیقه بررسی شد که نشان از کار علمی صورت گرفته توسط کارشناسان کشور و استان کرمانشاه بود.

وی افزود: ثبت آثار جهانی از چهار جنبه طبیعی و ۶ جنبه فرهنگی بررسی می‌شود که اورامانات موفق به کسب معیار سوم یعنی گواهی بی همتا یا استثنایی و معیار پنجم تعامل انسان با محیط زیست شد.

سرپرست میراث فرهنگی و گردشگری استان کرمانشاه با اشاره به اینکه ثبت جهانی اورامانات متعلق به تمام مردم ایران است، تصریح کرد: منطقه اورامانات بین استان کرمانشاه و کردستان و حتی بخشی در کشور عراق مشترک بوده و اولین جنبه مثبت ثبت جهانی اورامانات در کشور باید تقویت وحدت ملی باشد.

گوهری خاطر نشان کرد: رسالت میراث فرهنگی و گردشگری استان کرمانشاه و کردستان باید حفظ کالبد و فرهنگ منطقه اورامانات باشد تا به درستی به نسل‌های آینده منتقل شود.

وی بیان کرد: ثبت جهانی اورامانات از سال ۹۵ در استان کردستان و از سال ۹۶ در استان کرمانشاه با ایجاد پایگاه آغاز شد و در نوروز سال ۹۸ با سفر وزیر میراث فرهنگی و گردشگری به استان کرمانشاه به صورت جدی در دستور کار قرار گرفت زیرا اگر حمایت‌های لازم صورت نمی‌گرفت شاید ثبت اورامانات سال‌ها طول می‌کشید.

سرپرست میراث فرهنگی و گردشگری استان کرمانشاه با اشاره به توسعه منطقه اورامانات گفت: هدف اصلی ثبت جهانی حفظ و صیانت منطقه اورامانات است و اگر به درستی از این فرصت استفاده نشود فرصت تبدیل به تهدید خواهد شد و در این راستا ضوابط اجرایی جدید میراث فرهنگی ابلاغ خواهد شد.

گوهری ادامه داد: توسعه زیر ساخت‌های صنعتی و ساختمانی در منطقه اورامانات پس از ثبت جهانی باید به گونه تی باشد که آسیبی به منطقه وارد نشود و از سوی دیگر توسعه اقتصادی به شکل مطلوب انجام شود.

وی بیان کرد: مسئولان منطقه اورامانات با توجه به شناخت از منطقه و تطابق با قوانین مربوطه برای ایجاد زیر ساخت‌ها از طریق ایجاد دبیرخانه و اخذ اعتبار عمل خواهند کرد.

سرپرست میراث فرهنگی و گردشگری استان کرمانشاه افزود: اورامانات با ثبت جهانی تبدیل به یک برند خواهد شد که از طریق آن به مردم جهان معرفی می‌شود و از سوی دیگر می‌توان برای صیانت و حفاظت آن از اعتبارات بانک جهانی و تیم‌های کارشناسی جهان برای تحقیقات استفاده کرد.

گوهری با اشاره به ایجاد اشتغال از طریق گردشگری در منطقه تصریح کرد: صنایع دستی در منطقه می‌تواند سبب اشتغالزایی شود زیرا امروز گردشگری تبدیل به یک صنعت بزرگ شده که برخی کشورها تنها از طریق آن فعالیت می‌کنند.

وی تاکید کرد: با کمک مجموعه مدیریت استان کرمانشاه و نمایندگان حاضر در مجلس شورای اسلامی می‌توان با داشتن ۲ ثبت جهانی اعتبارات مخصوصی برای استان کرمانشاه جذب کرد که به اشتغال و گردشگری استان کمک کند.

کد خبر
  • منبع خبر : مژده خبر