مژده خبر- مدیرکل پیشگیری های مردمی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه گفت: تاکنون ۲۰۰هزاردیده با ن درسطح کشور در سامانه سجام قوه قضاییه ثبت‌نام کرده‌اند که این ظرفیت بسیار خوبی برای قوه قضاییه است.

به گزارش مژده خبر به نقل از فارس، محمدرضا هنری ظهر امروز در چهارمین گردهمایی علماء و سران طوایف شرق استان کرمان با اشاره به ابلاغ دستورالعمل نحوه مشارکت نهادهای مردمی و تعامل با حوزه قوه قضائیه پس از انتصاب آیت‌الله رئیسی و در قالب سند تحول قوه قضاییه اظهار داشت: امید است با اجرای این سند تحول بتوانیم ورودی پرونده‌ها را به قوه قضاییه کاهش دهیم.

مدیرکل پیشگیری‌های مردمی و مشارکت‌های مدنی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه افزود: این دستورالعمل برگرفته از سند تحول قوه قضائیه است و ۶ ماموریت آن در رابطه با مشارکت‌ نهادهای مردمی، گروه‌های جهادی و انجمن ها می‌باشد.

هنری از این دستورالعمل به عنوان نقطه عطفی در قوه قضائیه یاد کرد و ابراز داشت: دستورالعمل به ما اجازه داده‌ تا نهادهای مردمی، گروه‌های جهادی و انجمن‌ها در کلیه فرآیندهای رسیدگی ورود کنند، ریاست قوه قضائیه بر مشارکت همه‌جانبه مردم در اقدامات قوه قضاییه تاکید دارند و ما نیز معتقدیم هر زمان کار را به مردم محول کردیم موفق بودیم.

این مقام مسئول قضایی از راه‌اندازی سامانه‌ای جهت جلب مشارکت مردمی در قوه قضائیه خبر داد و عنوان کرد: این سامانه با کمک مرکز آمار و اطلاعات قوه طراحی شده و نهادهای مردمی می‌توانند در آن ثبت‌نام کنند.

وی با بیان اینکه استان کرمان از استان‌های پیش‌رو در اجرای سند تحول و دستورالعمل جلب مشارکت‌های مردمی است، ادامه داد: استان کرمان در رابطه با اجرای این دستورالعمل رتبه اول کشور را دارد.

هنری ادامه داد: یکی از اقدامات قوه قضائیه برای خدمت رسانی بهتر به مردم، راه‌اندازی سامانه سجام است، این سامانه محرمانه است و پس از ثبت‌نام و ارائه دادخواست توسط مردم، مقامات قضایی به آن دسترسی و پاسخگویی دارند همچنین وجود کد شناسایی به افراد اجازه می‌دهد روند رسیدگی گزارش خود را از طریق همین کد پیگیری کنند.

وی خاطرنشان کرد: تاکنون ۲۰۰ هزار دیده‌بان در سطح کشور در سامانه سجام معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه ثبت‌نام به‌عمل آورده‌اند که ظرفیت بسیار خوبی برای قوه قضائیه است.

به گزارش فارس در این همایش جمعی از مسئولین استان، فرمانده قرارگاه شهید معمار ایرانشهر، ائمه جمعه اهل تسنن و تشیع، فرمانداران، مسئولان قضائی و فرماندهان امنیتی، انتظامی و نظامی شرق استان حضور داشتند.

  • منبع خبر : فارس