مژده خبر- در بسته خبری پیش رو، مهم‌ترین اخبار ۲۴ ساعت گذشته را با هم مرور می‌کنیم. این صبحانه خبری مفید و مختصر را بخوانید.

 

🔵 رئیسی: در مذاکره به دنبال رفع تحریم خواهیم بود
رئیس‌جمهور: در مذاکره به دنبال رفع تحریم خواهیم بود؛ غربی‌ها می‌خواهند گفت‌‌و‌گو همراه با فشار و تهدید باشد.در گفت‌وگو با آمریکا از منافع مردم ایران یک قدم هم عقب نخواهیم نشست.

🔵 موافقت عراق با ورود ۳۰ هزار زائر ایرانی برای اربعین
«الکاظمی» نخست وزیر عراق با ورود ۳۰ هزار زائر ایرانی برای شرکت در مراسم اربعین فقط از طریق فرودگاه‌های بین‌المللی عراق موافقت کرد.

🔵 رئیسی: ایران با مذاکرات مفید مخالفتی ندارد
رئیس‌جمهور در تماس تلفنی مکرون:
ایران از توسعه روابط با فرانسه بویژه در زمینه‌های اقتصادی و تجاری استقبال می کند. امروز سیاست مداخله نظامی ناتو و آمریکا در افغانستان شکست خورده است. درمورد افغانستان بهترین کار این است که اجازه دهیم مردم این کشور برای سرنوشت خود تصمیم بگیرند. ما با مذاکره مفید مخالفتی نداریم اما برنامه و نتیجه مذاکره باید لغو تحریم‌ها علیه ایران باشد، مذاکره برای مذاکره بی‌فایده است. رئیس‌جمهور فرانسه با اشاره به حضور مهاجران افغانی در ایران و مشکلات ناشی از آن بر کمک و همکاری کمیسیاریای عالی پناهندگان در این زمینه با ایران تاکید کرد.

🔵 رئیسی دُز دوم واکسن ایرانی برکت را دریافت کرد
رئیس جمهور عصر امروز یکشنبه با حضور در یکی از مراکز درمانی، دُز دوم واکسن ایرانی برکت را دریافت کرد.

🔵 حضور نیروهای خارجی در بین طالبان
فهیم دشتی، سخن‌گوی جبهه‌ی پنجشیر در توییتی گفته که شهرستان پریان هم‌اکنون به صورت کامل در کنترل نیروهای این جبهه است. وی همچنین افزوده که دست‌کم یک‌هزار نیروی طالبان که به‌دلیل انسداد مسیر برگشت و خروج در منطقه‌ی «ریوت» گیر افتاده بودند، در هنگام فرار و عقب‌نشینی توسط مردم محل به کمک نیروهای جبهه‌ی مقاومت ضد طالبان، کشته، تسلیم و یا اسیر شده‌اند. دشتی گفته که در میان اسیران نیروهای طالبان، شهروندان خارجی از جمله پاکستانی نیز حضور دارند.

🔵 مرجان شیخ الاسلامی به ۲۰ سال حبس محکوم شد
سخنگوی قوه قضائیه با اشاره به صدور احکام متهمان پرونده شرکت بازرگانی پتروشیمی، گفت: در این پرونده رضا حمزه لو مدیرعامل شرکت بازرگانی پتروشیمی، عباس صمیمی نائب رئیس شرکت، علیرضا علایی رحمانی عضو هیات مدیره، مصطفی تهرانی عضو هیات مدیره، محسن احمدیان مدیربازرگانی و مرجان شیخ الاسلامی مدیرعامل شرکت دنیز به ۲۰ سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق تعزیری محکوم شدند.

🔵 داروی تقلبی درمان قارچ سیاه با قیمت ۲۰ برابری
سازمان غذا و دارو با اعلام اینکه داروی آمفوتریسین که برای درمان قارچ سیاه بیماران مبتلا به کرونا مصرف می شود تامین شده است، نسبت به وجود نمونه تقلبی این دارو هشدار داد. همچنین متاسفانه طی هفته های اخیر، همزمان با کمبود مقطعی این دارو افراد سودجو مبادرت به فروش داروهای تقلبی با برچسب داروی اصلی و قیمت ۱۰ تا ۲۰ برابری می کردند که علاوه بر کلاهبرداری از خانواده بیماران، جان آنان را نیز به خطر می انداختند.

🔵 آخرین آمار کرونا در ایران
بنابر اعلام وزارت بهداشت، در شبانه روز منتهی به روز ۱۴ شهریور ۱۴۰۰ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۲۵ هزار و ۸۷۰ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که سه هزار و ۴۳۰ نفر از آنها بستری شدند و مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۵ میلیون و ۱۲۹ هزار و ۴۰۷ نفر رسید. متاسفانه ۶۱۰ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۱۱۰ هزار و ۶۷۴ نفر رسید.

🔵 کارت واکسن، مجوز سفر می شود؟
بهرام عین اللهی وزیر بهداشت گفت: یکی از برنامه های ما در وزارت بهداشت، قرنطینه هوشمند است. او گفت: در آینده نزدیک همزمان با گسترش واکسیناسیون، دریافت بسیاری از خدمات منوط به داشتن کارت واکسن خواهد بود. او ادامه داد: وقتی قرنطینه هوشمند اجرایی شد، همه فعالیت های روزمره با کارت واکسن، قابل انجام است و لازم نیست که دیگر از قوه قهریه استفاده کنیم و مردم با داشتن کارت می توانند مسافرت بروند، در هتل ها اقامت داشته باشند و خدمات مختلف از جمله حمل و نقل عمومی به راحتی قابل ارائه است. با اجرایی شدن قرنطینه هوشمند، بسیاری از مشکلات، حل می شود.

🔵 واکنش روسیه به اظهارات رییسی
میخاییل اولیانوف، دیپلمات ارشد روسی و نماینده این کشور در مذاکرات وین در واکنش به صحبت‌های سید ابراهیم رئیسی درباره مذاکرات برجامی در توییتی نوشت: «این اظهارات نشان می‌دهد که ایران آماده ادامه مذاکرات وین درباره برجام است. {البته} همچنان زمان از سرگیری مذاکرات نامشخص است».

 

  • نویسنده : عمار
  • منبع خبر : مژده خبر