مژده خبر- در بسته خبری پیش رو، مهم‌ترین اخبار ۲۴ ساعت گذشته را با هم مرور می‌کنیم. این صبحانه خبری مفید و مختصر را بخوانید.

🔵 رئیسی، بانک مرکزی را موظف به بازگرداندن منابع ارزی خارج از کشور کرد
رئیس جمهور با تأکید بر لزوم ایجاد ثبات در بازار و انجام اقدامات پیشگیرانه از نوسانات ارزی، بانک مرکزی را موظف کرد با فعال کردن ساز و کارهای بانکی و اقتصادی ارزهای موجود در خارج از کشور را به داخل بازگرداند.

🔵 اقامه نماز بر پیکر علامه حسن‌زاده آملی توسط مقام معظم رهبری
هنگام نماز مغرب و عشا با انتقال پیکر پاک علامه حسن‌زاده آملی به بیت رهبری، نماز میت به امامت رهبر انقلاب اقامه و سپس پیکر برای انجام مراسم تشییع روز دوشنبه به آمل برگشت داده شد.

🔵 بازگشت ۴۵ هزار زائر اربعین حسینی با ۲۷۰ پرواز
سازمان هواپیمایی کشوری: با اختصاص ۲۷۰ پرواز از شهرهای بغداد و نجف به مقاصد تهران، مشهد، ساری، یزد، زاهدان، تبریز، شیراز، اهواز، بندرعباس، بوشهر، لامرد، کرمانشاه، اردبیل و کرمان، ۴۵هزار زائر به کشور انتقال داده خواهد شد. تعداد ۱۶ شرکت هواپیمایی داخلی و یک شرکت هواپیمایی خارجی در امر پروازهای اربعین فعالیت دارند.

🔵 واکسیناسیون جاماندگان اربعین در مسیر راهپیمایی در پایتخت
از طریق پایگاه‌های اورژانس شش دستگاه آمبولانس در شش نقطه مسیر راهپیمایی استقرار می‌یابند و از همان تیم‌های سیار جهت واکسیناسیون جاماندگان اربعین در مسیر راهپیمایی بهره‌مند خواهیم شد.

🔵 ضربه سنگین سربازان گمنام امام زمان عجل‎الله به باندهای قاچاق مواد مخدر در آذربایجان‌غربی
دبیر شورای مبارزه با مواد مخدر آذربایجان‌غربی: طی ۷۲ ساعت گذشته توسط سربازان گمنام امام زمان عجل‎الله در اداره کل اطلاعات آذربایجان غربی ۳ باند تهیه و توزیع مواد مخدر در استان مورد شناسایی قرار گرفته که از این سه باند مجموعا ۶۳۰ کیلوگرم انواع مواد مخدر شامل هروئین و ۱۵۰ کیلوگرم شیشه که آماده توزیع بودند کشف شده است. در این رابطه تعداد ۱۲ تن از سوداگران مرگ که در امر تهیه و توزیع مواد مخدر فعالیت داشتند دستگیر و ۱۲ دستگاه خودرو نیز توقیف شده است.

🔵 ۳ استاندار جدید انتخاب شدند
در جلسه دولت، آقایان «سیدمحمدرضا هاشمی»، «مهران فاطمی» و «سیدحامد عاملی» به سمت استانداری سمنان، یزد و اردبیل منصوب شدند.

🔵 ادعای آژانس درمورد اقدام ایران در سایت کرج
رویترز نوشت: آژانس بین المللی انرژی اتمی روز یکشنبه اعلام کرد ایران به مفاد توافق دو هفته پیش تهران با آژانس، به طور کامل عمل نمی کند. در ادامه رویترز نوشت که به گفته آژانس بین المللی انرژی اتمی، ایران به بازرسان آژانس اجازه داده کارت حافظه را در بیشتر تجهیزات جایگزین کنند. اما از انجام این کار در کارگاه ساخت تجهیزات سانتریفیوژ در مجمع تسا در کرج، ممانعت کرده است.

🔵 نخستین برآوردها از نتایج انتخابات آلمان
نخستین برآوردها از نتیجه انتخابات آلمان حاکی از رقابت تنگاتنگ سوسیال دموکرات‌ها با دموکرات مسیحی‌ها در انتخابات سراسری آلمان است.اگر برآوردها از نتایج انتخابات درست باشد، حزب دموکرات مسیحی، پس از ۱۶ سال قدرت را به جریان چپ میانه واگذار خواهد کرد.

🔵 آخرین آمار کرونا در ایران
بر اساس اعلام ۴ مهر وزارت بهداشت، در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۲۸۸ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۱۱۹ هزار و ۳۶۰ نفر رسید.

🔵 تست «چشمی» کرونا از زائران اربعین
رستم قاسمی، وزیر راه در حاشیه دیدار از فرودگاه امام خمینی گفت: در خصوص تست کرونای زائران هنگام بازگشت، مقرر شد برای تسریع در تخلیه و انتقال زائران، این تست بصورت چشمی و بدون انجام تست پی سی آر انجام شود.

🔵 ۳ میلیون تهرانی، دو دز واکسن را زده اند
انوشیروان محسنی، استاندار تهران عصر یکشنبه در جلسه ستاد فرماندهی مقابله با کرونا استان تهران گفت: تاکنون شش میلیون و ۶۲۱ نفر در سطح استان دز اول و همچنین حدود ۳ میلیون از مردم نیز دز اول و دوم را دریافت کردند.

🔵 پیش بینی پایان همه گیری کرونا تا یک سال دیگر
رئیس شرکت آمریکایی فایزر گفت که من معتقدم ظرف یک سال به زندگی عادی باز خواهیم گشت و همه گیری به پایان خواهد رسید. وی در عین حال گفت پایان همه گیری به این معنی نیست که سویه‌های کرونا وجود نخواهند داشت یا زدن واکسن غیر ضروری خواهد شد.

  • نویسنده : جعفر جعفری
  • منبع خبر : مژده خبر