مژده خبر- حاج ماموستا ملا قادر قادری در اولین خطبه های نماز جمعه پاوه سال جدید گفت: بنده در این هفته به حدی ناراحت شدم و افسوس کشیدم که برای مرگ فرزندم تا این اندازه ناراحت نشدم؛ چون به دین، رمضان، مسجد، خدا و پیامبر(ص) اهانت شد.

به گزارش خبرنگار مژده خبر، ماموستا ملا قادر قادری امام جمعه شهرستان پاوه در نخستین خطبه های نماز جمعه ۱۴۰۳گفت:.

اگر شما تاریخ علمای کردستان را بخوانید به نسبت جمعیت قوم کرد بیش از سایر اقوام صاحب علما و مردان بزرگ و مشایخ و رجال دین بوده‌اند.

برای هر قوم مسلمان دو چیز لازم است ۱-تعصب دینی ۲- تعصب عشیره‌ای و قومی؛ هر قومی روی این دو مورد تعصب نداشته باشد باید فاتحه‌اش را بخوانیم.

امروزه قوم ما دارند تعصب دینی و قومی خود را از دست می‌دهند؛ انتظار ما این بود بنا به مصلحت دینی کردها هم برای غزه و فلسطین غصه بخورند.

در بعد تعصب قومی هم، کسانی که مخالف جمهوری اسلامی هستند، می‌گویند: جمهوری اسلامی در جریانات سال ۱۴۰۱ تعداد زیادی از مردم را کشته است. بنده آمار دقیقی ندارم ولی نمایندۀ محترم مهاباد در تریبون مجلس اعلام کرد در آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه و ایلام تعداد ۱۰۵ نفر کرد در اغتشاشات کشته‌شده‌اند.

بهمن و اسفند ۱۴۰۲ سالگرد آن ۱۰۵ نفر بود ما دوست داشتیم کردها در سالگرد کشته‌شدگان و به احترام کشته‌شدگان غزه که برادر دینی ما هستند امسال بعضی کارها را انجام نمی‌دادند.

سایر اقوام در سالگرد متوفیان خود محزون و ناراحت و غصه می‌خورند ولی مردم ما از یک سو احترام اهل غزه را نگرفتند و گفتند آنها عرب‌اند و به ما ربطی ندارند و از سوی دیگر برای کردهای کشته‌شده هم به‌جای حزن و اندوه و ناراحتی، رقص و پای‌کوبی به راه انداخته و ساز و دهل زدند. پس کجاست تعصب مذهبی و قومی؟

بنده در این هفته به حدی ناراحت شدم و افسوس کشیدم که برای مرگ فرزندم تا این اندازه ناراحت نشدم؛ چون به دین و رمضان و مسجد و خدا و پیامبر اهانت شد.

اگر سیاست است که در ماه رمضان دختر و پسر را جمع کنند و لباس‌های آن‌چنانی به تن کنند و رقص و پای‌کوبی نمایند، خدایا تو شاهد باش من و روحانیونی که همراه من هستند، با این سیاست نیستیم بلکه با دین و باورمان هستیم و برایمان مهم نیست که به ما دشنام بدهند و فحاشی کنند و …

اگر واقعاً سیاست این است که مردم را به رقص و حریم‌شکنی و بی‌ادبی و بی‌احترامی به رمضان سرگرم کنیم، والله این سیاست نیست

ما نگرانیم اما ترسی نداریم؛ مغول و صلیبی‌ها و کافران و صدام و محمدرضاشاه نتوانستند این دین را از بین ببرند، مطمئن هستیم با این کارها اسلام از بین رفتنی نیست بلکه این ما هستیم که از بین می‌رویم.

  • نویسنده : جعفر جعفری
  • منبع خبر : مژده خبر