مژده خبر- پیش از ظهر امروز، باهمت شهرداری کرمانشاه نخستین سایت تخلیه نخاله ساختمانی در مساحتی ۱۰ هکتاری به بهره‌برداری رسید.

 

برومند نامداری معاون خدمات شهری شهرداری کرمانشاه، امروز (۲۳ دی) در مراسم افتتاح این سایت در گفت‌وگو با خبرنگاران با اشاره به پیگیری‌های بسیار برای اخذ مجوز راه‌اندازی این سایت، گفت: بعد از مدت ها پیگیری در نهایت از طریق همکاری با فرمانداری کرمانشاه توانستیم این محل را که قبلاً معدن بوده، به عنوان سایت تخلیه نخاله آماده کرده و امروز افتتاح کنیم.

وی در ادامه گفت: با راه اندازی این سایت از این پس هر ساخت و سازی در شهر کرمانشاه صورت گیرد، نخاله‌های آن باید در این سایت تخلیه شود.

نامداری افزود: برای اطمینان از تخلیه نخاله‌ها در این سایت، صدور پایان کار ساختمان منوط به تحویل نخاله‌ها به این سایت شده است.

سپس بهزاد مسعودی اصل معاون شهرسازی شهرداری کرمانشاه نیز در جمع خبرنگاران یکی از چالش‌های اصلی در تمام کلانشهرها را بحث نخاله‌ها و جمع آوری و بازیافت آن عنوان کرد و گفت: انباشت نخاله‌ها در شهر به سیما و منظر شهری آسیب می‌رساند، بنابراین در اولین گام تلاش کردیم تا سایتی جهت تخلیه و جمع آوری نخاله‌های ساختمانی راه اندازی شود.

وی در ادامه بیان نمود: با راه اندازی این سایت، هر کس قصد ساخت و ساز داشته باشد باید نخاله‌های خود را تحویل سایت داده و رسید آن را به شهرداری تحویل دهد تا بتواند پروانه پایان کار بگیرد.

مسعودی از پیگیری برای راه‌اندازی سه سایت دیگر تخلیه نخاله در کرمانشاه خبر داد و افزود: در تلاشیم در چهار نقطه شهر این سایت‌ها را راه اندازی کنیم، اما تاکنون همین سایت ما مورد تایید محیط زیست واقع شده است.

بعداز وی، موحدی مدیر هماهنگی و نظارت بر خدمات شهری شهرداری کرمانشاه نیز در این مراسم در جمع خبرنگاران با بیان اینکه این اولین سایت تخلیه نخاله در شهر کرمانشاه است، گفت: پیگیر هستیم سایت‌های دیگری را در اطراف شهر راه‌اندازی کنیم.

وی افزود: این سایت به وسعت ۱۰ هکتار محل تخلیه نخاله های شهر کرمانشاه خواهد بود.

موحدی در تشریح روند جمع آوری و تخلیه نخاله های ساختمانی در این سایت، گفت: برای انجام این کار مالکینی که قصد تخریب ساختمان و بازسازی آن را دارند باید در گام اول به شهرداری منطقه مربوطه مراجعه کنند و شهرداری منطقه به دو سازمان حمل و نقل بار و سازمان مدیریت پسماند نامه زده تا پیگیر امور شوند.

وی تصریح کرد: کارشناسان سازمان مدیریت پسماند به محل ساختمان تخریب شده مراجعه کرده و ضمن اخذ عوارض نخاله، حجم نخاله موجود را برآورد کرده و اعلام می‌کند.

وی افزود: سازمان حمل و نقل بار نیز پیگیر اخذ قرارداد بین شرکت های زیرمجموعه خود با مالک شده تا خودروهای دارای مجوز کار بارگیری نخاله ها و حمل آن به محل سایت را انجام دهند.

وی خاطر نشان کرد: بعد از انجام این کارها و تحویل نخاله، تاییدیه‌ای برای مالک صادر می‌شود که می‌تواند آن تاییدیه را به شهرداری منطقه برده و پروانه پایان کار خود را دریافت کند، اما قبل از دریافت پروانه پایان کار، نیرویی از خدمات شهری شهرداری منطقه مربوطه به محل ساختمان تخریب شده مراجعه کرده تا از پاکسازی کامل محل ساخت و ساز اطمینان حاصل کند.

موحدی در ادامه در خصوص نحوه بازیافت نخاله های ساختمانی گفت: در حال حاضر تنها بحث جمع آوری و تخلیه نخاله ها انجام شده و در گام بعدی به دنبال بازیافت آن هستیم.

این مسئول افزود: در همین سایت، درفاز بعدی با نصب دستگاه های لازم کار بازیافت نخاله ها انجام خواهد شد.

وی یادآور شد: علاوه بر این سایت دیگری جهت بازیافت نخاله نزدیک روستای “عمه” داریم که کار تمدید مجوز آن در دست انجام است و پیگیر کارهای آن هستیم تا بتوانیم کار بازیافت نخاله در این سایت را هم داشته باشیم.

  • منبع خبر : مژده خبر