مژده خبر-مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان کرمانشاه با اشاره به کاهش ظرفیت تولید نیروگاه های برق‌آبی به دلیل خشکسالی و از طرفی افزایش مصرف برق در جامعه، اظهار کرد: با توجه به این شرایط احتمال خاموشی‌های طولانی مدت با برنامه در تابستان امسال وجود دارد.

امیدعلی مرآتی در گفت و گو با خبرنگار ما، با اشاره به افزایش ۲۰ درصدی مصرف برق طی امسال، گفت: این افزایش مصرف در حالی است که به دلیل کاهش بارندگی ها و کاهش ذخایر آبی، ۳۵۰۰ تا چهار هزار مگاوات از تولید نیروگاه های برق آبی کاسته شده و همین امر مشکلاتی به صنعت برق وارد کرده است.

وی افزود: از طرفی بحث بیت کوین ها را داریم که تماما بصورت غیرمجاز از شبکه های ما استفاده می کنند و این امر نیز بر افزایش مصرف برق تاثیرگذار است.

مرآتی خاطرنشان کرد: چنانچه این وضعیت ادامه یابد و مردم همکاری نکنند، خاموشی های طولانی مدت با برنامه را در تابستان امسال خواهیم داشت.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان کرمانشاه افزود: در همین راستا انتظار این است که مردم برای جلوگیری از خاموشی های با برنامه، مصرف برق خود را کاهش داده و ادارات و بخش های مختلف نهایت همکاری در این زمینه را داشته باشند.

مرآتی از اعمال سیاست های تشویقی برای کاهش مصرف برق خبر داد وافزود: در این راستا امسال ۶۵۰۰ تفاهم نامه با بخش ها و دستگاه های مختلف استان در حوزه های صنعت، خدمات و کشاورزی امضا کرده ایم که در قبال کاهش مصرف تخفیفاتی در خصوص قیمت برق به آنها داده می شود و یا بخشی از مصرف آنها بصورت رایگان محاسبه می شود.

برق ادارات پُرمصرف قطع می شود

این مسئول خاطرنشان کرد: در کنار سیاست های تشویقی، نظارت بر تخلفات حوزه مصرف برق هم تشدید شده و برخوردهایی با دستگاه های پرمصرف صورت می گیرد.

وی افزود: امسال استفاده از کولر گازی برای تمام دستگاه های زیرمجموعه وزارت نیرو ممنوع است و در نظر داریم با رایزنی با استانداری کرمانشاه این موضوع را برای همه دستگاه اجرایی استان اعمال کرده و استفاده از کولر گازی در تمام ادارات استان ممنوع شود.

مرآتی اظهار کرد: امسال در ادارات باید از نور طبیعی برای روشنایی استفاده شود و استفاده از لامپ در موارد ضروری مجاز است.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی  برق استان کرمانشاه خاطرنشان کرد: مصرف برق در ادارات استان باید در ساعات کاری تا ۵۰ درصد کاهش یابد، در ساعت غیرکاری هم میزان مصرف برق باید حداکثر معادل ۱۰ درصد مصرف ساعات کاری باشد.

وی افزود: هیات بازرسی در این زمینه در شرکت برق تشکیل شده و وضعیت مصرف برق در بخش های مختلف به دقت رصد می شود و برق هر اداره ای یا نهادی که پروتکل های مصرف را رعایت نکند، قطع خواهد شد.

مرآتی گفت: امسال تابستان خیلی سختی پیش رو داریم و اگر همه همکاری نکنند خاموشی های طولانی مدت با برنامه خواهیم داشت.

وی افزود: انتظار ما این است که مردم در این روزها از مصرف برق در ساعات اوج مصرف خودداری کرده و در این روزها به هیچ عنوان از کولر گازی استفاده نکرده و کولر آبی را روی دور کند بگذارند.

وی افزود: همچنین  انتظار است هر زمان تخلفاتی مانند استفاده غیرمجاز برق برای بیت کوین را مشاهده کردند حتما به شرکت توزیع برق اطلاع دهند و بدانند گزارشات آنها محرمانه مانده و از طرفی پاداش دریافت خواهند کرد.

 

  • منبع خبر : مژده خبر