مژده خبر- معاون سلامت اداره کل دامپز شکی استان کرمانشاه از آمادگی و اتخاذ تدابیر لازم و تشکیل اکیپ های نظارت شرعی و بهداشتی برای روز عید قربان در استان خبر داد.

 به گزارش مژده خبر به نقل ازروابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان کرمانشاه دکتر شاهرخ یارویسی  معاون  سلامت اداره کل دامپزشکی استان کرمانشاه در جلسه ای که به مناسبت عید قربان در سالن جلسات اداره کل دامپزشکی با حضور نماینده محترم ولی فقیه در اداره کل دامپزشکی و ادارات مرتبط برگزار گردید، از آمادگی و اتخاذ تدابیر لازم و تشکیل اکیپ های نظارت شرعی و بهداشتی برای روز عید قربان در استان خبر داد و افزود: همه ساله قبل از فرا رسیدن عید قربان، اداره دامپزشکی با ادارات ذیربط در راستای انجام نظارتهای بهداشتی و شرعی دامهای قربانی و تضمین سلامت گوشت قرمز مصرفی شهروندان گرامی همکاری لازم را دارند.

دکتر یارویسی در ادامه تصریح کرد: عملیات نظارت شرعی و بهداشتی توسط همکاران دامپزشکی در کشتارگاه‌های استان انجام خواهد شد، همچنین در جلسه  بررسی و هماهنگی به مناسبت عید سعید قربان اظهار کرد: با توجه به شرایط کرونایی استان و جهت جلوگیری از اشاعه بیماری‌های مشترک بین انسان و دام، بویژه تب خونریزی دهنده کریمه کنگو(CCHF ) با توجه به اینکه کلیه کشتارگاه‌های دام در سطح استان در روزعید سعید قربان باز بوده وآماده ارائه کلیه خدمات رایگان حتی حمل لاشه به درب منزل بوده، لذا توصیه میشود که همشهریان از کشتار دام در منازل خودداری نمایند.

معاون سلامت  اداره کل دامپزشکی استان خاطر نشان کرد: با اشاره به اینکه به منظور اطمینان از سلامت دام بهتر است کشتار دام در کشتارگاه‌ها انجام شود و با این اقدام، سلامت گوشت قربانی از نظر بهداشتی و شرعی تضمین خواهد شد ادامه داد: شهروندان، دام را از میادین دام یا جایگاه های موقت تعیین شده در حاشیه شهرها که مورد تایید دامپزشکی بوده تهیه و از خرید دام بیمار، تب دار یا آلوده به کنه خودداری کنند.

وی بیان کرد: به منظور جلوگیری از ابتلا به بیماری‌های مشترک انسان و دام، در صورت کشتار قربانی در منزل، استفاده از پوشش حفاظتی مانند: ماسک، دستکش، عینک و لباس کار به هنگام ذبح قربانی و قطعه بندی گوشت ضروری است و پس از ذبح دام حتما گوشت و آلایش خوراکی، دل و جگر و … را به مدت ۲۴ ساعت در یخچال دمای (۰-۴ ) درجه  نگهداری کنید.

شایان ذکر است که اکیپ های نظارتی دامپزشکی یک روز قبل از عید سعید قربان و روز عید در ساعت ۷ صبح الی ۱۳ در جایگاه های مذکور حضور دارند.

در پایان معاون سلامت اداره دامپزشکی استان بیان نمود: همشهریان عزیز می توانند هرگونه گزارش، انتقاد و شکایت خود را از طریق سامانه تلفنی ۱۵۱۲ و سامانه پیامکی ۱۰۰۰۱۰۰۰۱۵۱۲ با ما در میان بگذارند.

  • منبع خبر : مژده خبر